השימוש ב-EM לנמטודות

נמטודות יוצרות עפצים הם אחד מהפגעים המזיקים ביותר כיום בחקלאות המסחרית. הנמטודה השכיחה Meloidogine Incognito מוכרת כיום לכל חקלאי המגדל עגבניות, מלפפונים, פלפל ועוד. הנמטודה היא תולעת מיקרוסקופית שחיה לרוב במעמקי הקרקע, ועולה לשכבות הקרקע העליונות לחפש מזון, שם היא מתיישבת בבית השורשים של הצמחים ויוצרת עפצים. יצירת העפצים על השורשים משבשת את חילוף החומרים של הצמח ואט-אט גורמת לו למות.

בית שורשים נגוע בנמטודות (ימין) לעומת בית שורשים נקי.

בביקור בחוות ZZ2 בדרום-אפריקה בשנת 2014 נחשפנו לשיטות שימור וטיפוח קרקע מרתקות בחווה לגידול עגבניות בשטח פתוח השניה בגודלה בעולם! ובין מרכיבי שיטת "החקלאות הטבעית" שפיתחו בחווה, הוחלט לצמצם משמעותית את השימוש בקוטלי נמטודות מבוססי כימיקלים, ולהשתמש בתכשירים טבעיים, המבוססים על ®EM בתוספת מיצויים צמחיים.

מגדלים עגבניות בחוות ZZ2

החל משנת 2016 התחלנו לייצר בארץ תכשיר דומה לתכשיר שפותח בחוות ZZ2 ומאז חקלאים רבים מיישמים אותו בחלקות הגידול שלהם באופן שוטף, אם הם חקלאים אורגניים או קונבנציונלים. התכשיר הינו משפר קרקע המכיל חליטת צמחים ייחודית וניתן ליישם אותו לאורך הגידול, ללא זמן המתנה לפני קטיף.

יתרונות השימוש בתכשיר מימונם לטיפול בנמטודות

  • התכשיר 100% טבעי ומאושר לחקלאות אורגנית ע"י משרד החקלאות (אישור מס' 2020/ה"צ 7524, בשלבי רישום אחרונים).
  • התכשיר נוזלי וניתן ליישמו במערכת ההשקיה והטפטוף.
  • התכשיר מאזן את התפתחות הנמטודות בקרקע באופן טבעי, ואינו יוצר חוסר איזון בקרקע כפי שיוצרים תכשירי החיטוי הקונבנציונלים (קונדור, נמקור, ויידט ודומיהם).
  • ניתן ליישם לאורך הגידול.
  • לתכשיר אין זמן המתנה לפני קטיף.

מימונם – ניסוי בגידולי חסה

מצורפים תוצאות הניסוי שנערך על-ידי מדריכי שה"מ בחממה לגידול חסה בנגב המערבי בחורף 2017.

למרות שגידול החסה הינו קצר ביותר, תוצאות הניסוי הראו באופן מעודד את ההשפעה החיובית של התכשיר מימונם על דיכוי התפתחות נמטודות עפצים בחסה.

לחקלאי המעוניין בטיפול טבעי, שאינו פוגע באיזון המיקרוביואלי של הקרקע, ולמעשה אינו מפר את הקרקע – נמצא שהשימוש בתכשיר ®EM לנמטוודות (מימונם) הינו יעיל ביותר.

לקריאת דו"ח הניסוי המלא שפורסם במגזין מבזק ירקות #315, אפריל 2018.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מאמרים אחרונים

רוצים לקבל עדכונים לתיבת הדוא"ל?

הרשמה לניוזלייטר של EM-ISRAEL

מבטיחים לא לשלוח ספאם

מחקרים ומאמרים נוספים
אשר מימון

EM ותחמיצי חיטה ותירס

השימוש ב-EM לתחמיצי בעלי-חיים נחקר בארץ כבר מספר שנים, עם יתרונות ברורים המוכחים מדעית. לאחרונה פורסם מאמר מדעי במגזין היוקרתי ANIMALS הסוקר את השימוש בתכשיר

אשר מימון

EM ודבורים

כללי כידוע, החיידקים נמצאים בכל מקום, והם לא סתם נמצאים שם – השפעתם ניכרת!בגוף האדם, הם שמהווים חלק עיקרי במערכת החיסונית, מתמודדים אל מול כל

אשר מימון

EM ותחמיץ טף

השימוש ב-EM לתחמיצי בעלי-חיים נחקר בארץ כבר מספר שנים, עם יתרונות ברורים המוכחים מדעית. לאחרונה פורסם מאמר מדעי במגזין היוקרתי ANIMALS הסוקר את השימוש בתכשיר