דף הבית                    עוד על  EM                     מוצרים             English
           חקלאות           
         גינון         
             סביבה             
      בריאות האדם      
   מידע נוסף  
  שאלות נפוצות  
   מיזמים בישראל   
   על EM בתקשורת   
           קישורים           
             אודות             
           צור קשר           
 
 
 

מיזמים בשילוב טכנולוגיית ®EM בישראל


מספר המיזמים בהם טכנולוגיית EM נמצאת כרגע בשימוש בישראל כבר גדול מאוד ולכן קיים הקושי לעדכן פה את העמוד באופן קבוע. המוניטין של תרביות EM ברחבי העולם מביא את עצמו לכאן.

מיזמים לדוגמא בתחומים שונים:

         מיזמי חקלאות            קומפוסט ומיחזור אשפה               גינות פרטיות            
       מרכזים אקולוגיים             מערכות מים אפורים           

במקביל מתקיימים מיזמים רבים נוספים בתחומים הבאים:

  • שילוב EM במשק החי
  • שילוב EM ברחבי הבית
  • שיפור טעמם של מי השתיה שלכם בעלות מגוכחת

פנו אלינו ונספר לכם על המתרחש בתחום כאן בישראל.
החקלאות המסחרית:


תצפית בעגבניות תמר אורגניות:

קיץ 2011, תצפית על 6 שתילי עגבניה בחלקה מטופלת בEM לעומת 6 שתילים בחלקה צמודה שאינה מטופלת. התצפית נערכה במשק האורגני של מתן הגנן בבני-ציון.

התוצאה: צמחים יותר בריאים ולמעלה מ-50% יותר יבול בחלקה המטופלת ב-EM !תצפית בכרם במושב לכיש, ענבי טלי:

קיץ 2011, כרם של 14.5 דונם שנחצה לשני חלקים - 8 דונמים המטופלים בEM ו 6.5 ללא טיפול כביקורת. הכרם הינו כרם צעיר שאינו מניב עדיין פרי.

התוצאה: תאחיזת מים גבוהה יותר בעת עקה, הויגוריות של הכרם המטופל נשארה לזמן רב יותר עם גמר ההשקיה בסוף העונה וגם העלווה צפופה הרבה יותר - מקדם פוטוסינתזה גבוה יותר שיביא למתיקות גבוהה יותר של הענבים בעונות ההמשך.תצפית בחממת מלפפונים במושב אחיטוב:

חורף 2012, שתי חלקות של 350 מ"ר (כ-1000 שתילי מלפפון כל אחת). האחת מטופלת בEM והשניה, צמודה אליה, ללא טיפול ,כביקורת.

התוצאה: 8.3% יותר יבול. תמותת צמחים ממחלות פחותה, רווח של 490 ש"ח לחלקאי. החזר השקעה של פי-5.EM ותות שדה אורגני:

הסובלנות עם EM משתלמת !
הסתכלו כאן כדי לראות איך EM נותן לחקלאי למשוך את העונה בחודש נוסף ולספק לצרכנים תות שדה אורגני משובח באמצע חודש יולי 2012.

Amir_BY_SB

>> בחזרה לראש העמודקומפוסט ומיחזור אשפה:


השוואת השימוש בEM בקומפוסטרים:

ניסוי שנערך בבית הספר מוסינזון בהוד השרון - השוואה בין יישומי EM שונים בקומפוסטרים.

התוצאה: פחות מיפגעי מזיקים, טמפרטורה גבוהה יותר ופירוק מהיר יותר.מיחזור אשפה אורגנית בדירה בעיר:

משה וייס, הגר בדירה רגילה בנתניה, אוסף את האשפה האורגנית שהוא ואשתו מייצרים לתוך דלי פלסטיק ייעודי וממחזר אותו באמצעות EM-בוקאשי.EM באתר קומפוסט מסחרי (אתר שורות):

השימוש בEM באתר קומפוסט גדול - התנסות לאורך השנה האחרונה.

התוצאה: מניעת ריחות רעים ומיפגעים סביבתיים. פרטים ותמונות מהמיזם בקרוב.

>> בחזרה לראש העמודשימוש בבתים פרטיים:


העשרת מי בריכת נוי עם EM:

בריכת נוי בבית פרטי בכפר ורדים - כדורי בוצקאשי (בוץ מעורבב בבוקאשי) ידועים בתועלתם לניקוי בוצה בגופי מים וכן בהעשרת המים עצמם במרכיבים תזונתיים המעודדים חילוף חומרים שמעודד חיוניות.

התוצאה: פריחה ושפע של ירוק שעדיין לא נראה (מדברי המשתמשת).גינת בוקאשי:

גינה בבית פרטי במושב בשרון, שם רוב אשפת הבית עוברת מיחזור עם בוקאשי ונעשה בה שימוש בחצר כדשן אורגני מעולה.

התוצאה: פריחה ושפע של פירות הדר כפי שעדיין לא נראו (מדברי המשתמשת).

>> בחזרה לראש העמודמיזמים אקולוגים:


hva logo

מי שעוד לא הכיר את החווה האקולוגית של מודיעין "חווה ואדם" - אני ממליץ לו בחום ללכת ולבקר. בחווה זו לומדים על כל רזיה של האקולוגיה ושל קיימות - ניתן שם להכיר וללמוד על מיחזור באופנים שונים - מים אפורים, אשפה אורגנית ושרותי קומפוסט. ניתן לראות שם איך מגדלים באופן אורגני לחלוטין ועם קיימות מקסימלית (מי גשם שנאספים במכלים, חיפוי קרקע ועוד) וכן טיפוח של חיות משק כגון כבשים, תרנגולות, אווזים וחמורים. עיקר החשמל הנצרך בחווה מגיע מלוחות סולאריים המוצבים במקום. בחווה לומדים על בניה אקולוגית אפיה מסורתית, טוויה ועוד.

טכנולוגיית EM החלה משתלבת בחווה מסוף חודש אוגוסט 2009 וכיום היא בשימוש שם בשלושה מוקדים עיקריים: בחקלאות, במיחזור מים אפורים ובמיחזור זבל אנושי.

השימוש בחקלאות: שימוש מרובה בתכשירים שונים אותם מכינים במקום מ EM-1, כגון: EM-אקטיבי, EM-מחמצת תמצית צמחים וכן EM-בוקאשי. התוצאות אותן החלו לראות במקום: מירקם הקרקע בערוגות המטופלות בEM השתנה לעומת אלו שלא - מרקמן הפך ספוגי ורך. בקיץ, בימי החמסין, הגידולים שהיו בערוגות הללו התמודדו עם חום היום בקלות רבה יותר באופן מופגן לעומת הגידולים בערוגות אחרות. בחורף, לכרוביות גדלו עלים בגודל של 70 ס"מ ואף יותר וכן, פטריות יער החלו גדלות בערוגות - מה שמראה על רקבובית קרקע עשירה.

מיחזור זבל אנושי: בחווה משתמשים בשרותי קומפוסט בלבד. שרותים אלו משרתים כ-30 נפשות באופן קבוע. תאי השרותים נבנו באופן אקולוגי מעץ ומבוץ. השימוש העיקרי בשרותי הקומפוסט הוא ב EM-בוקאשי. לאחר בחינת שיטות שונות, נמצאה הדרך האופטימלית (מבחינת קבלת תוצאות ונוחות למשתמש) ליישום EM בשרותי הקומפוסט. אחת לשבוע מוסיפים לתא כ 2-3 ליטרים של EM-בוקאשי ומתקבלות התוצאות המצופות. חדרי שרותים ללא ריח וזבובים ופירוק מהיר יותר של הזבל האנושי שכן נראה שלמרות שהשרותים בשימוש תכוף למדי - מיפלס הפסולת בתאי האגירה עולה בקצב נמוך יותר לעומת מה שהיה קודם לכן. באחד מריקוני התאים נראה שמצב הזבל, למרות ששהה במקום רק כחודש וחצי, נראה כמו זבל שקודם לכן הושאר להתפרק לאורך שלושה חודשים.

מיחזור מים אפורים: למערכת המים האפורים מוסיפים EM-אקטיבי שמחזק את תרביות החיידקים המועילים במקום ומסייע לפירוק יסודי ושלם יותר של חומרי הפסולת הנמצאים במים האפורים.

כיום מתבצעים בחווה שיעורים והדרכות על EM במסגרת קורסים שמתקיימים כבר בחווה וכן בשילוב החיים השוטפים. חברי החווה (בחלקם הגדול בגילאים צעירים העושים שם שנת שרות או שרות לאומי) כבר מכירים היטב מהו בוקאשי, איך מכינים אותו ועל התועלת הרבה המתקבלת מרתימת מיקרואורגניזמים מועילים ושילובם בחיינו.

לחצו לגלריית תמונות מהחווה

ct logo

מיקרואורגניזמים מועילים משתלבים בהצלחה גם בחיים עירוניים, במיוחד אצל אלו הבוחרים לחיות חיים אקולוגיים. בעץבעיר, בית לאקולוגיה עירונית השוכן בכיכר ביאליק שבלב תל-אביב, התחילו להתנסות עם EM לפני כשנתיים בבניית אדמה בגינות שונות ברחבי העיר, בהשקייה, בנקיון הבית וכן בטיוב מי השתיה והפיכתם למים חיים.
בקורס הפרמהקלצ'ר העירוני  של עץבעיר, מוקדשות מספר שעות ללימודים על למיקרואורגניזמים בכלל, ולאלו היעילים בפרט, ותפקידם המרכזי במערכות הטבעיות שבהן קיומנו תלוי. כמו כן, מיחזור אשפה באמצעות פחי הבוקאשי נלמד במסגרת קורס הקומפוסט שנערך במקום באופן תדיר.

לחצו לגלריית תמונות ממרכז עץבעיר


>> בחזרה לראש העמודשימוש במערכות מים אפורים:


מים אפורים ו EM:

לאורך התקופה 16/7/2011 - 25/4/2012 ערך אורי מורן מחברת מורן ייעוץ ופיתוח (חברה העוסקת בתכנון ובניה של מערכות אקולוגיות וטיפול במים) ניסוי עם EM במערכת המים האפורים המותקנת בביתו שבפרדס חנה. המערכת שבה נערך הניסוי הינה מערכת מקצועית שמתוכננת לקבל כ-100 ליטר של מים ביממה. הניסוי בא לבחון האם הזרקת החומר EM-מפריד שומן לתא מפריד השומן תסייע לשמר אותו נקי, ללא הצטברות של צופת וללא צורך לפתוח אותו על מנת לרוקנו משומנים שהצטברו. הניסוי כלל בתוכו את את התקופות הקריטיות שבהן עלולים להיות בעיות - שיא הקיץ ולאחר מכן עונת החורף. ב 21/1/2012 הוחלט להתקין משאבת מינון, שתזריק כמות קבועה ויומיומית לתוך תא המפריד.

התוצאה: במשך כל תקופת התצפית, לאחר הוספת החומר על בסיס יומי, לא התפתחה שכבת צופת על פני המים של מפריד השומן.


סיכום התצפית ע"י אורי מורן:

בדיקת EM אקטיבי במפריד שומן ביתי נערכה לאורך כשנה.

היישום המוצלח הוא בהוספה יומית של החומר בכמות של 25 סמ"ק (0.016%). הוספת החומר בעזרת משאבת המינון מפוקדת ע"י שעון שבת פעלה ללא תקלות.

במשך כל תקופת התצפית, לאחר הוספת החומר על בסיס יומי, לא התפתחה שכבת צופת על פני המים של מפריד השומן.

החומר EM אקטיבי למפריד שומן, מומלץ לשימוש.

יש להתאים את הכמות המוספת למפריד, בהתאם לרמת השמן שנעשה בו שימוש במטבח.

בברכה
אורי מורן


floating grease
שומן צף על פני המים
EM pump
משאבת המינון מותקנת בצד
EM pump power
חיבור לשעון שבת

לחצו כאן לצפייה בדו"ח המלא>> בחזרה לראש העמוד