דף הבית                    עוד על  EM                     מוצרים             English
           חקלאות           
         גינון         
             סביבה             
      בריאות האדם      
   מידע נוסף  
  שאלות נפוצות  
   מיזמים בישראל   
   על EM בתקשורת   
           קישורים           
             אודות             
           צור קשר           
 
 
 

>> בחזרה לעמוד הקודם


השימוש ב EM בתחום החקלאות ברחבי העולם


שילוב EM בחקלאות קונבנציונלית:


דוגמא לחווה לגידול חסות בשטח של 80 דונם במחזוז Nagano ביפן.

lettuce 1 lettuce 2

המצב לפני השימוש ב EM: בעיית מחלות Soil Fusarium ו Hamoguribae. חומרי הדברה וסטריליזציה לא הביאו לפתרון הבעיה.

lettuce 4

התבצע שימוש ב EM בדרכים הבאות: בהשקיה, בפיזור של בוקאשי, בהכנת קומפוסט ובפיזור של אבקת EM-קרמי.

lettuce 5

התוצאות שנצפו: מגפות האדמה חוסלו, העבודה ללא חומרי הדברה הפכה לאפשרית, אוכלוסיית המזיקים קטנה משמעותית ולא היה יותר צורך בסטריליזציה של האדמה. גודל החסות נשאר כפי שהיה, אך משקלן עלה.

lettuce 3

>> בחזרה לראש העמוד
השימוש ב EM במעבר לחקלאות אורגנית:


דוגמא לכרם בן 40 שנה במחוז Nagano ביפן. האדמה בכרם היא אדמת חמרה כבדה.

grapes 2 grapes 1

המצב לפני השימוש ב EM: חסינות ירודה של הגפנים בפני מחלות, פחיתה בצימוח ענפים ותנובה נמוכה.

השימוש ב EM נעשה בדרכים הבאות: בהשקיה ובפיזור של בוקאשי, בהכנת קומפוסט ובפיזור של אבקת EM-קרמי.

grapes 3 grapes 4

שיעור ההפחתה בחומרי ההדברה לאורך תהליך של 3 שנים:

grapes 5

התוצאות שנצפו: התחזקות ברורה של הגפנים, עלייה ברמת הסוכר בענבים, המשקל לענב גדול יותר וכן, היבול הכפיל את עצמו ללא ירידה בשנה שאחרי.

grapes 6 grapes 7

וכמובן, בסיומו של התהליך ניתן היה להמשיך ולגדל את הכרם ללא כל חומרי ריסוס והדברה, ללא ירידה ביבול וללא חששות לקראת 3 השנים של תהליך המעבר הרישמי.

>> בחזרה לראש העמוד
שילוב EM בחקלאות המשק החי:


דוגמא לחווה לפרות חולבות, חוות פישר בגרמניה.

cows 5

השימוש שנעשה ב EM היה נרחב ובכל התחומים האפשריים.

ריסוס הרפת וטיפול בשפכים:

cows 3 cows 1

בהוספה למי השתיה ובגידול המזון:

cows 8 cows 9
cows 10 cows 6

העשרת התחמיץ:

cows 4

התוצאות שנצפו: בעיות הזבובים והריח ברפת נפתרו, הבריאות הכללית של הפרות עלתה וכך גם הפריון שלהן, וכן, הפרות הפכו לרגועות יותר.

cows 7
בתאבון!

>> בחזרה לראש העמוד
הושטת יד לעזרה - משבר הרעב בצפון קוריאה:

טכנולוגיית EM הפכה מוכרת ברחבי עולם בעקבות הספר הראשון שיצא בנושא בשנת 1993 (EM, An Earth Saving Revolution, Teruo Higa). הספר עורר הדים רבים ובין השאר המידע על הטכנולוגיה הגיע גם לאוזניהם של חברי ארגון אזרחי קוריאה ביפן. היה זה בשנת 1995, השנה שבה צפון קוריאה הוכתה קשות על ידי שיא של שטפונות, שהביאו את המדינה למצוקת רעב. אספקת המזון בצפון קוריאה החלה מידרדרת החל משנות ה-80 והיא נפגעה אף יותר בשנות ה-90, כשהשיא היה ב 1995 ו 1996. מייד לאחר השטפונות ב 1995 ניגשו אל פרופסור היגה נציגי אותו ארגון ובקשו ממנו להציג באופן רשמי את טכנולוגיית EM בצפון קוריאה. פרופסור היגה, למרות התנגדותו הרבה למשטר באותה מדינה, החליט להיענות לבקשה וזאת מתוך ראייה הומנית של המצב - ישנם שם בני אדם רבים שחייהם בסכנה עכב המצב וביכולתו לסייע להם. באפריל 1996 ביקר פרופסור היגה לראשונה בצפון קוריאה. הוא התרשם שם ממצב קשה מאוד שהזכיר לו את אוקינאווה של לאחר מלחמת העולם השנייה - החקלאים מנסים לגדל אוכל על אדמתם, אך ללא הצלחה.
הוא החל לספק לצפון קוריאה EM בחינם (במימון ההובלה על ידם). בשלב ראשון 50,000 הקטר החלו מעובדים בעזרת EM ( 500,000 דונם). באותה שנה השטפונות חזרו על עצמם וכבר אז השטחים שעובדו בעזרת EM הראו תוצאות טובות יותר. המסקנה הבאה הייתה שהדרך היחידה להביא לפתרון כולל של הבעיה הוא על ידי הקמה של מפעל מקומי ליצור EM, ואכן באביב 1997 החל מפעל שכזה לעבוד. החל מרגע זה כל שטחיה של צפון קוריאה החלו להיות מעובדים עם EM.

במקרים רגילים מבצע בסדר גודל שכזה היה מתחיל באיסוף דגימות מהשטח, ביצוע פרוייקטי ניסוי וקבלת החלטות בהתאם למצב ולתוצאות. במקרה זה, שהיה מקרה של חרום, לא הייתה שום ברירה אלא לעבור לסדר גודל מלא ללא עיכוב. ב 1999 עובדו בצפון קוריאה סה"כ של מיליון הקטרים של אדמה (10 מיליון דונם!). החקלאים למדו היטב איך לעבוד עם הטכנולוגיה ואיך ליישמה. פרופסור היגה מספר שקצת לפני הקציר באותה שנה כל שדות האורז הראו תוצאות מזהירות של הצלחה.

את הסיפור המלא על כל פרטיו ניתן לקרוא בספר Our Future Reborn שנכתב על ידי פרופסור היגה ויצא לאור בשנת 2000 (המהדורה האנגלית יצאה לאור בשנת 2006).


>> בחזרה לראש העמוד

>> בחזרה לעמוד הקודם