דף הבית                    עוד על  EM                     מוצרים             English
           חקלאות           
         גינון         
             סביבה             
      בריאות האדם      
   מידע נוסף  
  שאלות נפוצות  
   מיזמים בישראל   
   על EM בתקשורת   
           קישורים           
             אודות             
           צור קשר           
 
 
 

מחזירים את החומר האורגני אל האדמה


שלבים

  יצירת תחמיץ הבוקאשי:
 1. לטובת תהליך מיחזור האשפה האורגנית בביתכם יש תחילה להפריד אותה מיתרת האשפה. לצורך כך מומלץ לקחת דלי עם מכסה בעל נפח מספיק לכמות האשפה האורגנית אותה אתם מייצרים ביממה אחת.
 2. כדאי להחזיק את דלי המיחזור ואת שקית הבוקאשי בקרבת מקום למטבח שלכם על מנת להקל על תהליך המילוי היומיומי.
 3. לפני המילוי הראשון בדלי הריק יש לפזר חופן של בוקאשי על המסננת בתחתית על מנת ליצור שכבת מיקרואורגניזמים יעילים ראשונית.
 4. כעת יש לשפוך פנימה את האשפה האורגנית שאספתם ביממה האחרונה.
 5. יש לשטח את האשפה, לבזוק עליה כחופן של בוקאשי (20-30 גרם לערך) באופן אחיד. מומלץ להוסיף מעט יותר מהבוקאשי כשהאשפה מכילה כמות רבה של בשר, דגים, ביצים או מוצרי חלב קשים.
 6. התהליך יעיל יותר כאשר בדלי יש כמה שפחות אוויר, לכן כדאי כעת לדחוס את האשפה כלפי מטה עם המכסה הפנימי המצורף. יש להשאיר את המכסה הפנימי על האשפה על מנת להקטין למינימום מגע של אוויר. יש להקפיד לסגור את מכסה הדלי ולוודא שהוא אטום לגמרי.
 7. יש לחזור על שלבים 4-6 עד שהדלי מלא לגמרי ואז להוסיף 2-3 חופנים של בוקאשי ולאטום.
 8. לאורך כל תהליך צבירת האשפה ותהליך יצירת התחמיץ בדלי יש לבדוק תדירות את היווצרות הנוזל בתחתיתו. יש להימנע מלתת לנוזל להישאר בתוך הדלי יותר מידי זמן. הנוזל המתקבל הינו דשן מרוכז ועשיר במיקרואורגניזמים יעילים. ניתן לדללו ולהשתמש בו כדשן לצמחים (ראה הוראות למטה) או לשופכו לדרכי הביוב - דבר שיעזור לנקותם ולפתוח מעברים חסומים.
 9. כעת יש לתת לדלי לעמוד 10-14 ימים בטמפרטורת החדר תוך כדי ניקוז הנוזל תדירות. כעת גם ניתן להתחיל למלא את דלי המיחזור השני. יש לרחוץ את הדלי בגמר כל שימוש.
 10. ברגע שתהליך ההחמצה הסתיים בהצלחה תראו שהפסולת השתמרה ושיהיה לה ריח הדומה לריח חמוצים. סימן נוסף לתהליך החמצה מוצלח הוא היווצרות שכבה פטרייתית לבנבנה על פני השטח.

  סימנים לתהליך לא מוצלח:
 • ריח חזק של רקבון
 • היווצרות של פטריה שחורה או כחולה

  סיבות לתהליך לא מוצלח:
 • הוספת כמות קטנה מידי של בוקאשי
 • מכסה דלי המיחזור לא הוחזר למקומו כראוי בסוף כל מילוי
 • הנוזל בתחתית הדלי לא נוקז בזמן
 • חשיפה ישירה וממושכת לשמש או לטמפרטורות קיצוניות (קור או חום)

במידה ותהליך הכנת התחמיץ שלכם לא הצליח, מצאו פינה בגינה שלכם הרחק מצמחים וחפרו בור בעומק 30-35 ס"מ. שימו 3 חופני בוקאשי בתחתית הבור, רוקנו לתוכו את תכולת דלי המיחזור וערבבו עם מעט אדמה. פזרו 3 חופנים נוספים של בוקאשי וכסו את הבור חזרה באדמה.


השימוש בתחמיץ הבוקאשי
לאחר גמר יצירת התחמיץ ניתן להשתמש בו מיידית. תחמיץ זה יראה שונה מקומפוסט רגיל. שאריות המזון שלכם ידמו למצבם המקורי ויהיה להם מראה של חמוצים. פירוק מלא של האשפה לקומפוסט בצורתו המוכרת יקרה מספר שבועות לאחר שהתחמיץ נקבר באדמה.

המלצות לגינה
קבירת תחמיץ הבוקאשי בגינה יספק לצמחים מזון עשיר ויטייב את הקרקע במיקרואורגניזמים מועילים. שיטת המיחזור בעזרת בוקאשי תאיץ באופן משמעותי את תהליכי הפירוק של האשפה האורגנית שלכם. תחמיץ הבוקאשי הינו חומצי ברגע ההוצאה מהדלי, אך הופך נייטרלי לאחר 7-10 ימים. יש לוודא ששורשי הצמחים לא יבואו במגע עם התחמיץ מכיוון שאלו יכולים להישרף, במיוחד כשהצמחים צעירים מאוד. תחמיץ טרי יכול להיות חזק מידי עבור צמחים צעירים, לכן מומלץ לחכות שבועיים לפני השתילה.

לטובת הכנת האדמה לפני השתילה: חפרו בור או תעלה בעומק 20-25 ס"מ. שפכו את תחמיץ הבוקאשי לתוכו וערבבו עם מעט אדמה. כעת כסו עם יתרת האדמה. במקרה של גינה מבוססת יש לחפור את הבורות מסביב לשיחים או בין שורות של עצים.

במידה ואין לכם בכל פעם מספיק מקום לחפור בור חדש, אתם יכולים ליצור "ערימת קומפוסט-בוקאשי" על ידי כך שתקברו דלי גדול ללא תחתית עד צוארו (מומלץ דלי בנפח 30 ליטר ומעלה). יש לוודא כי לדלי מכסה בעל אטימה טובה. יש להוסיף מעט אדמה לכל מנה של תחמיץ בוקאשי שאתם מכניסים לדלי, לערבב ולכסות במכסה.

ניתן להשתמש בתחמיץ הבוקאשי בעציצים או באדניות. מלאו שליש מהמכל בתערובת שתילה (חדשה או משומשת), הוסיפו את תחמיץ הבוקאשי וערבבו באדמה. כעת מלאו את שליש המכל הנותר בתערובת השתילה וכסו בשקית ניילון על מנת ליצור תנאים אנאירוביים. חכו שבועיים לפני שתילת הצמחים החביבים עליכם או העבירו את התערובת לעציצים קטנים לשתילה.

השימוש בנוזל הבוקאשי
הכמות והצבע של הנוזת שיווצר תלויים בסוג האשפה האורגנית שהכנסתם לדלי המיחזור. לירקות ופירות נטייה לשחרר יותר נוזלים מאשר מזונות אחרים. אין לדאוג במידה ומעט או אף נוזל נוצרים.

שימושים שונים לנוזל הבוקאשי
בגינה: נוזל הבוקאשי מכיל מרכיבים תזונתיים משאריות המזון וכן גם מיקרואורגניזמים יעילים חיים (EM) ולכן הוא דשן מעולה. לטובת דישון גינה קיימת או עציצים יש להשתמש בכפית אחת ל 2-3 ליטרים של מים וליישם ישירות על האדמה. עבור עצים ושיחים יש להשתמש ב-2 כפיות ל 2-3 ליטרים של מים. אין ליישם ישירות על העלווה.

ברחבי הבית: שפכו את נוזל הבוקאשי ישירות לדרכי הביוב ברחבי הבית (כיור, שרותים וכדומה). המיקרואורגניזמים היעילים יסייעו בלמנוע הצטברות של ירוקת וינטרלו ריחות רעים. כמו כן הנוזל גם יסייע לנקות את דרכי הביוב על ידי דחיקה תחרותית עם בקטריות מזיקות.

אין לאחסן את נוזל הבוקאשי ויש להשתמש בו תוך 24 שעות מרגע הניקוז מהדלי.

טיפים מועילים
אין כזה דבר "יותר מידי בוקאשי". עדיף יותר מאשר מעט מידי על מנת להבטיח יצירת תחמיץ מוצלחת.

יש להוסיף לדלי המיחזור רק שאריות מזון טריות. אין להוסיף מזון רקוב או עבש.

 • יש לחתוך פיסות מזון גדולות לחתיכות קטנות
 • יש לזכור שככל שיהיה פחות אוויר במגע עם התחמיץ כך יותר טוב. יש ללחוץ את האשפה כלפי מטה לאחר כל הוספה.
 • יש להקפיד לסגור את המכסה באופן אטום. יש לנקז את הנוזל הנוצר בתחתית תדירות.
 • אין להוסיף מים, כמויות נוזלים גדולות. אין למקם את הדלי בשמש.
 • יש לשטוף את הדלי לאחר כל שימוש
 • דלי המיחזור מיועד לשימוש עם בוקאשי בלבד. הוספה של תכשירים אחרים עלולה לגרום לאשפה להרקב במקום להפוך לתחמיץ.
 • אל תחששו לבצע נסיונות עד שתגיעו לדרך האופטימלית והנוחה ביותר בשבילכם
 • עם הזמן תראו שסה"כ דרושות 2-3 דקות ביום לטובת מילוי פסולת המזון החדשה ולניקוז הנוזל. פרק זמן כה מועט המסייע לפתרון בעיה אקולוגית כה משמעותית!
 • במידה והנכם גרים בדירה ומעוניינים בשיטת המיחזור עם בוקאשי תוכלו לקבור את התחמיץ באדניות במרפסת שלכם, בגינת הבניין בו אתם גרים או בגינה קהילתית קרובה.

אנו מחפשים יזמים בעלי חזון וראש פתוח שיהיו מעוניינים להקים רשת של איסוף והובלת תחמיץ הבוקאשי מבתי התושבים אל מרכז מיחזור אזורי שיהפוך את התחמיץ לדשן אורגני מעולה ובעל ערך כספי רב. מיחזור האשפה האורגנית באופן שכזה יפחית את הצורך בפינוי תכוף של פחי האשפה על ידי העיריה ויוזיל משמעותית את עלויות הטיפול באשפה המוכרות כיום, וזאת על ידי הפחתת הכמויות המובלות להטמנה שעליהן משולם היטל הטמנה.


מחזירים את החומר האורגני אל האדמה!
גירסה להדפסה/הורדה כאן.